Шукати в цьому блозі

Роль шкільного музею у національно-патріотичному вихованні школярів


Музей – відкритий лист із минулого в майбутнє. Шкільний музей нашої школи є осередком освіти виховання, який сприяє вихованню в молодого покоління національної свідомості, патріотизму, любові до рідного краю, свого народу, забезпечення духовної єдності поколінь і призначений збереженню та вивченню матеріальної і духовної культури. 


    Мета діяльності музею полягає у залученні молодого покоління до вивчення та збереження історико - культурної спадщини свого народу, у  формуванні освіченої творчої особистості та сприянню відродженню і розбудові національної системи освіти як найважливішої ланки виховання свідомих громадян української держави.


     Музей створений за ініціативою директора  школи. Використані матеріали пошукової роботи гуртка «Мій рідний край», керівником якого є Безрідня Людмила Василівна. Матеріали проектів «Моє село..», «Сторінки шкільного життя», «Історія мого краю», що зібрали  гуртківці, стали інформаційною і матеріальною основою краєзнавчого музею школи (статті з газет, документи архівів, фотоматеріали, особисті речі односельчан та ін.). Майже всі педагогічні працівники та учні старших класів долучилися до систематизації матеріалів та створення експозицій.  


Починається експозиція музею з історії створення господарства, коріння якого сягає в сиву давнину -1929 року, коли Раднарком УСРР приймає рішення на базі куркульських хуторів організувати конярське товариство для забезпечення колгоспів і радгоспів робочими кіньми.  Головою товариства був призначений  Варгін Микола Павлович


   Наступний розділ музею  - "Друга світова війна".  На нашій стендовій групі цього періоду ми мали намір поєднати основні події ІІ світової війни та окремі фрагменти участі наших земляків – у цій страшній війні. Пошуковцями музею зібрано і оформлено багато матеріалів про воїнів- земляків. Ця експозиція має декілька окремих сторінок. Це сторінки про людей, які прикладом свого життя демонструють найкращі риси характеру. 


    Сюди входять оригінали,  фотодокументи та особисті речі, які розповідають про участь наших односельчан у війні . Розміщені матеріали про вчителів, які були учасниками війни. Це Сасим Яків Макарович, Шелудько Дмитро Пилипович, Клименко Григорій Юхимович, Гончаренко Іван Борисович, Фесенко Катерина Яківна  та інші.   


Наступний розділ під назвою «Хвала рукам, що пахнуть хлібом». У ньому розміщені  матеріали про розвиток конярства, сільськогосподарського виробництва в селі


Свого часу кінзавод № 65 був одним із кращих господарств не тільки Покровщини, а й серед конезаводів колишнього СРСР, України. Тут отримували високі врожаї зернових і технічних культур, надоями і привісами славилися доярки, свинарки та телятниці, а скакуни господарства завойовували престижні призи та кубки на іподромах Москви, Києва, Одеси та Львова. Спогади про життя наших предків підтверджені фотографіями, зібраними експонатами.  А матеріали про рідний край дають можливість почути голос предків.


 В єкспозиціях згадано про кожного керівника кінзаводу № 65  , які дбали і про виробництво, і про благоустрій, і про добробут працівників. Це Варгін Микола Павлович, Донченко Анатолій Олександрович, Москаленко Василь Олексійович, Жарінов Іван Миколайович, Калюжний Іван Федорович, Мурзін Анатолій Іванович, Давиденко Григорій Іванович, Міненко Олексій Миколайович, Трускало Микола Йосипович, Писаренко Анатолій Петрович.


     Це одна з найцікавіших сторінок історії нашого села.  Тут зібрано багато фотоматеріалів та оригінальних експонатів про  учасників та переможців всеукраїнських та міжнародних змагань в кінному спорті.


    В музеї є  куточок під назвою «Герої трудової слави». Це розповідь про земляків, які за свій труд відзначенні високими державними нагородами , зокрема Герої соціалістичної праці: Татаренко Євдокія Борисівна, Шматко Євдокія Яківна.


    Також є експозиція Вишнівської сільської ради. Тут можна знайти історичну довідку про утворення і діяльність сільської ради .


  Зібрано літопис школи в фотографіях, описах, друкованих матеріалах, документах.Вони є основою розділу «Школа – це дім, де зростає особистість». Це матеріали, якими чи не найбільше цікавляться і сьогоднішні школярі, і випускники минулих років, бо тут можна знайти себе і першокласником, і на випускному вечорі, згадати цікаві шкільні справи. Збираємо матеріал про випускників, нагороджених золотими і срібними медалями. Тут  можна знайти інформацію про  директорів, вчителів, що працювали і працюють в нашій школі.


  У музеї є динамічні стенди, де висвітлюється сучасне шкільне життя. На одному з них фотоматеріали про спортивні змагання,  традиційні шкільні свята, такі як «День знань», «День здоров'я », «День вчителя», «Свято осені», «День Європи» та інші. Увагу присутніх привертає стенд «Чарівний світ майстерними руками» на якому розміщені вироби гуртківців (керівник Мокієнко Віта Олексіївна)


 У 2015 році  у музеї створена експозиція присвячена воїнам АТО «Захисники України». Зібрані матеріали про чоловіків, які проходять службу та беруть участь у проведенні АТО. 



На базі музею працює «Школа екскурсоводів» та систематично проводяться тематичні лінійки, присвячені історичному минулому України: «Голодомор 1932-1933рр.», «Ми пам'ятаємо Вас, герої АТО», «Війна очима воїнів визволителів», акції: «Пам'ять серця», «Відродимо історію школи разом!». Надається допомога педагогічним працівникам під час організації та проведення позакласних заходів і уроків, пов’язаних з історією рідного краю.


  Організовуються круглі столи, уроки мужності, уроки історії за темами: «"Мужність і відвага крізь покоління заради майбутнього України"», «Я єсть народ, якого правди сила знищена ще не була», «Моя Україна - єдина країна», «Вклоняємось доземно всім героям» ; конференції: «Ти кажеш не було голодомору?», «А ми тую стрілецькую славу збережемо!»; диспути, усні журнали: «Україно моя, ти у серці - одна»; концерт до Дня Миру «Сталий мир заради сталого майбутнього», виставки.



Під час апробації екскурсійного маршруту наш музей  відвідали учні Коломійцівської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Для них проведений усний журнал «Вклоняємось доземно всім героям». Діти із захопленням слухали розповіді про кожну експозицію. 


З метою виховання почуття патріотизму, гордості за рідний край, своїх земляків під час роботи літнього пришкільного табору учні мають змогу відвідати музей та прослухати екскурсію на тему «Історія села в документах і спогадах».


Будуть змінюватися часи, школа вирішуватиме нові завдання, проте актуальною є і буде одна проблема – виховання громадянина України, який знає і пам’ятає свій рід, материнську мову, цінує минуле і буде гідно творити майбутнє. 

Немає коментарів:

Дописати коментар